Istoricul Bisericii "Sfânta Împărăteasă Pulheria" Pîrcovaci

Istorie Ianuarie 3, 2012

A fost construită între anii 1834-1837 de către Pulheria Ghica, proprietară a moşiei Maxut. Curtea bisericii a servit, pe vremuri, de cimitir parohial. Până în anul 1937 a funcţionat ca filie a Parohiei Maxut. Din 1937 se înfiinţează Parohia ,,Sfânta Împărăteasă Pulheria“ Pîrcovaci cu primul preot paroh Ioan Axinte. Biserica păstrează, în ansamblul ei, stilul arhitectonic bizantin. Planul general, interior şi exterior, este în formă de cruce. Zidurile sunt din piatră (ajungând chiar până la 2,20 m.), bolţile din cărămidă şi este acoperită cu tablă.

Clopotniţa, de formă dreptunghiulară, susţine 3 clopote de mărimi diferite.

Biserica nu are valori artistice. A fost pictată de către Arhim. Vartolomeu Dolhan, fiu al satului, în tehnica frescă între anii 1964-1965.

Preoţi care au slujit în biserica aceasta: Teofan Dumitru, Ioan Gheorghiu, Toma Călugăreanu, Dimitrie Gheorghe Drăgan, Constantin Romanescu şi suplinită din 1919 până în 1937 de preotul Constantin Constantinescu din Hârlău. Din 1937 până în 1979 paroh a fost preotul Ioan Axinte. De la 1 septembrie 1979 până la 1 noiembrie 1993 paroh a fost părintele Amarghioalei Mihai. De la 1 noiembrie 1993 până în prezent preot paroh este părintele protoieru Nicolae Crăciun.

În 1994 a fost construită casa parohială, între 1995-1996 au fost schimbate catapeteasma şi strănile, în 1995 a fost săpată fântâna şi s-au construit anexele gospodăreşti, în 1996 a fost restaurată pictura, în 1998 a fost construită casa socială ,,Casa Pelerinul”. Toate acestea au fost binecuvântate de slujba de resfinţire oficiată de P.F. Daniel Patriarhul B.O.R. pe atunci Mitropolit al M.M.B. Ulterior s-a construit aghiazmatarul din curtea bisericii.